Rejsy morskie i śródlądowe, szkolenia żeglarskie, patenty i certyfikaty.

Na krańce Bałtyku - Etap I do Sztokholmu Nr: NYC-R/2020/07/69

Górki Zachodnie - Kalmarsund - Oxelosund - szkiery sztokholmskie – Sztokholm

Data rozpoczęcia:
04.07.2020 sobota
Data zakończenia:
11.07.2020 sobota
Ilość dni:
7 dni
Akwen:
Bałtyk
Trasa rejsu:
Górki Zachodnie - Kalmarsund - Oxelosund - szkiery sztokholmskie – Sztokholm Więcej informacji
Jacht:
Bruceo ASL Więcej informacji

Cena: 1 400 zł

Wolne miejsca

Rezerwuj

Opis rejsu do góry

Zapraszamy na rejs z Polskiego wybrzeża na północne krańce Bałtyku.
Podzieliliśmy go na 4 etapy. Dzięki temu można popłynąć w cały rejs, bądź wybrać tylko 1, 2 czy 3 spośród nich.

Podczas rejsu płynąć będziemy przecinając morze, jak i trzymając się bliżej brzegów. Czekają na nas przepiękne krajobrazy, tysiące skalistych wysepek z dziewiczym krajobrazem dookoła i nauka korzystania z dobrodziejstw natury i morza. Wędkarze będą wprost oszołomieni ilością ryb.

Na trasie będą też urocze porty i ciche przystanie, ładne miasteczka i rejony zupełnie bezludne.
Ten rejs, to również niezła gratka dla nawigatorów. Przecież szkiery i rozliczne wyspy wymagają od nich skupienia i wytężonej pracy.

Podczas rejsu gwarantujemy świetną żeglarską zabawę i solidną dawkę szkolenia.

Na nasze rejsy zapraszamy wszystkich, niezależnie od doświadczenia żeglarskiego. Nie musisz też posiadać patentu. Wszystkiego co niezbędne nauczymy Cię na pokładzie.

Po rejsie, każdy uczestnik otrzyma od kapitana opinię z rejsu morskiego. To dokument potwierdzający zdobycie stażu morskiego.

Na tym rejsie

… pomożemy Ci zobaczyć na własne oczy, jak wygląda życie po drugiej stronie naszego Bałtyku, na szwedzkim wybrzeżu i w samej stolicy tego zamorskiego kraju.

Zmiany klimatu powodują, że Szwecja ma coraz gorętsze i suchsze lata. Temperatura wody w zatokach jest z reguły wyższa niż na naszym wybrzeżu, na którym dają się często we znaki lodowate prądy. Spodziewajcie się zatem kąpieli w dzikich zatoczkach, przy bezludnych kotwicowiskach.

Nieodłączną atrakcją na szkierach szwedzkich, jest także możliwość połowu śledzi, łososi, okoni i szczupaków, które ponoć „same łapią się na haczyk”.

Przy okazji, po prostu przepłyniesz morze, zdobędziesz dużą dawkę doświadczenia żeglarskiego i wypływasz dziesiątki godzin stażowych..

Rejs ten, to wręcz idealna propozycja dla osób które mają za sobą pierwsze rejsy morskie po polskim wybrzeżu i do bliskich portów w innych krajach leżących nad Bałtykiem, połknęły bakcyla i chcą czegoś więcej.

Długie przeloty to możliwość prowadzenia jachtu dniem i nocą. Dniem, rozkoszować będziecie się bezkresnym morzem a podczas nocnych wacht, skrzące się nad głowami miriady gwiazd sprawią, że każdy będzie chciał być na pokładzie.

Każda wachta nawigacyjna, to dobry czas na naukę: praktycznej nawigacji, planowania trasy, rozpoznawania statków i znaków nawigacyjnych.

Zaokrętowanie: 04.07.2020 sob, godz. 16:00 Wyokrętowanie 11.07.2020 sob, godz. 09:00
Port: Gdańsk - Górki Zachodnie Port: Sztokholm
Rodzaj rejsu: Rejs turystyczno - żeglarski
Liczba godzin stażu: 70-90
Staż na wodach pływowych: NIE

Trasa rejsu do góry

Akwen: Bałtyk ‐ Bałtyk
Trasa rejsu: Górki Zachodnie - Kalmarsund - Oxelosund - szkiery sztokholmskie – Sztokholm

Trasa jest orientacyjna i jest zależna od warunków atmosferycznych oraz kondycji załogi. Ostateczną decyzję podejmuje doświadczony kapitan.

To jedna z ciekawszych i rzadszych tras. Odległość z polskiego wybrzeża do Sztokholmu powoduje, że tygodniowy rejs na tej trasie, przybiera formułę „one-way”. Daje jednak szansę na dużą ilość godzin w morzu oraz odwiedzenie absolutnie wyjątkowych miejsc, w tym stolicy Szwecji.

Na rejs wypłyniemy z Górek Zachodnich i skierujemy się przez Bałtyk do cieśniny Kalmarskiej. Dalej wzdłuż wschodniego wybrzeża Szwecji kierować będziemy się na północ. Staniemy w Oxelosund skąd już dopłyniemy do sztokholmskich szkierów. Wisienką na torcie będzie zakończenie etapu w Sztokholmie.
Płynąc Cieśniną kalmarską, dotrzeć można do jednego z najstarszych i najciekawszych w południowej Szwecji miast. Im dalej na północ, tym cieśnina robi się coraz ciaśniejsza. W jej najwęższym miejscu kryje się Kalmar.
Kalmar ma bardzo bogatą historię. W czasach największej świetności miasta, kiedy to Kalmar był w Szwecji ważnym portem i twierdzą broniącą jej południowej granicy, urzędowali tu nawet królowie. Miasta przez stulecia broniła warownia zamieniona w potężny zamek, który od XVII wieku do dzisiaj pozostał w zasadzie niezmienionym kształcie i jest jedną z najlepiej zachowanych renesansowych twierdz w Szwecji.

Płynąc dalej na północ, przypłyniemy do kolejnego malowniczego miasteczka Oxelösund.
Oxelösund to port pełen niesamowitego uroku z widokiem na pobliski, czarujący archipelag. Może się tu pomieścić nawet 100 łodzi.
Jakże odmienne to miasteczko od Kalmaru. Tu można trochę odpocząć.
W mieście znajduje się wiele interesujących muzeów poświęconych lokalnej historii, życiu ludzi związanych z morzem i archipelagiem oraz z historią wojskowości.
Odpocząć można na jednej z lokalnych plaż lub podczas pieszych wędrówek. Jest też tu gratka dla fanów militariów. Femörefortet – to tajna przybrzeżna forteca artyleryjska z czasów zimnej wojny. W skale wykuto ogromny, bezpieczny bunkier przeciwatomowy, w którym 70 żołnierzy mogłoby bronić tej części Szwecji przed inwazją Związku Radzieckiego i Paktu Warszawskiego.

Płyniemy dalej, już do Sztokholmu. I tu zacznie się krajobrazowa bajka.

Żegluga szkierami jest niesamowita….. trudno ją opisać, a zdjęcia nie oddają w pełni tego uroku. Archipelag sztokholmski składa się w większości z tysięcy granitowych szkierów, które wypiętrzyły się po ustąpieniu lodowca. Zwany jest z tego powodu przez Szwedów ogrodem szkierów, a w przewodnikach określany jako jeden z najlepszych na świecie terenów żeglarskich, wodniackich i widokowych. Latem trudno o lepsze miejsce z piękniejszymi krajobrazami i przede wszystkim ze słońcem świecącym o tej porze roku prawie na okrągło. W białe noce, od maja aż po wrzesień, jeśli nieba nie przykrywają akurat deszczowe chmury, nawet o północy można dostrzec z wody przybrzeżne skały.

Wisienką na torcie tego rejsu jest Sztokholm, wyjątkowe miasto, które jest w stanie zadowolić najbardziej wybrednych. Miasto ulokowane jest na 14 wyspach.

W samym porcie urzekają setki małych statków i łódek zacumowanych przy długim nabrzeżu. Maszty wyrastają z wody jak drzewa w lesie.
Pomimo, iż to duże miasto, to zadziwi Was jak dużo znajdziecie tu zieleni lokowanej pośród harmonijnej zabudowy.

Co zobaczyć? Aby jako tako ogarnąć wszystkie atrakcje polecamy pozostać po rejsie, chociaż dzień dłużej. Pośród wielu możliwości, możecie zobaczyć:
- Vasa Museum na wyspie Djurgarden a w nim XVII-wieczny żaglowiec wydobyty wprost z morskiego dna (w zamyśle szwedzkiego króla miał być postrachem dla nas, Polaków),
- Park Gröna Lund na tej samej wyspie – dostarczy ekstremalnych emocji,
- Pałac Królewski (Kungliga Slottet) znajdujący się na Starym Mieście (Gamla Stan), a przed pałacem kultywowana do dziś zmiana warty. W pałacu oglądać można bogato wyposażone apartamenty, skarbiec królewski z kolekcją koron i symboli szwedzkiej monarchii, czy też królewską zbrojownię.
- Stadshuset, czyli wzniesiony w 1923 roku miejski ratusz. Jego najbardziej charakterystyczną częścią jest 106-metrowa wieża, na której znajduje się czynny od maja do września punkt widokowy.
- Stacje metra - każda z 90 stacji ma swój wyjątkowy wystrój, o który zadbali zaproszeni do projektu artyści.

Nie sposób zobaczyć wszystkiego (łącznie w Sztokholmie działa ok. 200 muzeów), będzie więc okazja aby tu powrócić.

Transport do góry

Transport na miejsce zaokrętowania / powrót z rejsu, uczestnicy organizują we własnym zakresie.

Jacht do góry

Bruceo ASL (2004)
Bruce Roberts Yacht Design

Jacht posiada 12 koi z fartuchami sztormowymi, które zapewniają bezpieczeństwo podczas płynięcia w trudniejszych warunkach. Istnieje możliwość redukcji do 10, lub do 8 (koje składane). Na jachcie znajduje się kingston, z możliwością korzystania z prysznica. Drugi prysznic znajduje się na pokładzie, przy grotmaszcie. Przestronny kambuz z lodówką i zamrażalką, 2-palnikową kuchenką i piekarnikiem, mocowaną na kardanie.
Ogrzewanie Webasto, ciepła woda
2 zejściówki i dwa kokpity (nawigacyjny i hotelowy).
Ponadto zapewniamy poduszki z poszewkami, prześcieradła i koce.

Wszystkie żagle jachtu posiadają możliwość rolowania. Oprócz nich na wyposażeniu znajdują się klasyczne sztaksle, zapinane na odrębnym sztagu.

Długość:
15,00 m
Szerokość:
4,04 m
Zanurzenie:
2,4 m
Liczba miejsc:
12
Liczba koi/kabin:
12 / 4
Liczba WC:
1
Zbiornik wody:
800 l
Zbiornik paliwa:
550 l
Silnik:
60 KM
Wyposażenie

Transponder AIS Raymarine A650
Ploter map Raymarine A77, mapy navionics gold
Laptop z C-mapami + papier
Sekstant, radiostacja VHF z DSC Simrad RD 68
Ręczna VHF, Midland Pacific
Sonar SeaScout Forward Horizontally Underwater Radar
Navtex

ratownicze:
Tratwa ratunkowa SOLAS B - PACK
Radiopława EPIRB z GPS
PLB dla kapitanów s/y Bara Bara
Komplet pirotechniki na akweny pełnomorskie i oceaniczne
Kamizelki ratunkowe SOLAS
Asekuracyjne pasy pneumatyczne
3* Gaśnica ABC + koc + toporek

Zapewniamy poduszki z poszewkami, prześcieradła i koce.

Winda kotwiczna elektryczna. 1200 W. Łańcuch 10. 100 m.
Ponton parsuna - nowy na 5 osób + silnik 2suw Mariner 3,5 KM

Cena i warunki płatności do góry

Cena rejsu zawiera

- kojowe,
- szkolenie żeglarskie,
- opieka kapitana,
- koszty przygotowania wyprawy,
- ubezpieczenie jachtu.

Cena rejsu nie zawiera

1. Składki do kasy jachtowej*. Szacujemy ją na:
300 PLN od osoby na I, III, IV etap rejsu,
600 PLN od osoby, na II etap rejsu.
Składaka zostanie przeznaczona na paliwo, opłaty portowe, prowiant.
2. Dojazdu i powrotu do/z miejsca zaokrętowania,
3. Indywidualnego ubezpieczenia KL i NNW,
___
* - Kapitan nie partycypuje w składce jachtowej.

Harmonogram płatności:
  • 30% – w dniu rezerwacji online
  • 70% – 4 tygodnie do rozpoczęcia

Cena: 1 400 zł

Wolne miejsca

Rezerwuj

Podobne rejsy do góry

Termin od/do Dni Trasa/miejsce Cena
11.07.2020 sob
26.07.2020 nie
15 Sztokholm – Ulvohamn – Umea – Kemi – Raahe – Vaasa – Kristiinankaupunki – Turku 2 400 zł Więcej o rejsie
26.07.2020 nie
01.08.2020 sob
6 Turku - Naantali - Uto - Korpostrom - Kumlinge (Remmarhamn) - Sottunga - Mariehamn – Sztokholm 1 400 zł Więcej o rejsie
01.08.2020 sob
08.08.2020 sob
7 Sztokholm - szkiery szwedzkie - Sandhamn - Oskarhamn - Visby - Górki Zachodnie 1 400 zł Więcej o rejsie

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! do góry

Udowodnij, że nie jesteś robotem i wpisz wynik działania

Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania. Wypełnij formularz po lewej stronie.

Skontaktujemy się z Tobą, zazwyczaj, w ciągu kilku godzin.

Możesz też wysłać nam maila lub zadzwonić:
e-mail: info@rejsyiszkolenia.pl
telefon: 724 724 744

Do usłyszenia!