Rejsy morskie i śródlądowe, szkolenia żeglarskie, patenty i certyfikaty.

Staż na Bałtyku >>> rejs ONE-WAY > Świnoujście - Gdynia Nr: MIM-R/2023/10/429

Gdynia – *Bornholm/*(Władysławowo – Darłowo – Kołobrzeg) – Świnoujście

Data rozpoczęcia:
23.03.2024 sobota
Data zakończenia:
30.03.2024 sobota
Ilość dni:
7 dni
Akwen:
Bałtyk
Trasa rejsu:
Gdynia – *Bornholm/*(Władysławowo – Darłowo – Kołobrzeg) – Świnoujście Więcej informacji
Jacht:
Bavaria 38 Cruiser (BZ-W) Więcej informacji

Cena: 1 600 zł

Zakończony

Rezerwuj

Opis rejsu do góry

Zapraszamy na rejs po Bałtyku.

W trakcie rejsu odwiedzimy kilku portów oraz zobaczymy kilka przepięknych zakątków tej części morza. Każde z odwiedzanych miejsc jest niepowtarzalne i godne zobaczenia.

Płynąc na ten rejs, zyskacie też sporą dawkę doświadczenia żeglarskiego.

Na rejs zapraszamy każdego, niezależnie od posiadanego doświadczenia. Udział w rejsie pozwoli uzyskać wiele godzin stażu morskiego, potwierdzonego wystawioną przez skippera opinia z rejsu.

Nie odwołujemy imprez ze względu na zbyt małą liczbę załogi!

TEN REJS

Zapraszamy na jeden z pierwszych w sezonie 2024 rejsów po Morzu Bałtyckim.

Trasa pozostanie „niespodzianką” do ostatniej chwili. W zależności od prognozy pogody odwiedzimy porty polskiego wybrzeża lub popłyniemy na Bornholm.
(możliwe trasy podane poniżej)


Nie ukrywamy, że to będzie rejs dla wytrzymałych żeglarzy. Będzie wietrznie, rześko i prawdziwie żeglarsko!

Zaokrętowanie: 23.03.2024 sob, godz. 16:00 Wyokrętowanie 30.03.2024 sob, godz. 09:00
Port: Gdynia Port: Świnoujście
Liczba godzin stażu: 70-100
Staż na wodach pływowych: NIE

Trasa rejsu do góry

Akwen: Bałtyk ‐ Bałtyk
Trasa rejsu: Gdynia – *Bornholm/*(Władysławowo – Darłowo – Kołobrzeg) – Świnoujście

Powyższa trasa jest trasą planowaną, uzależniona jest ona jednak od warunków atmosferycznych, epidemicznych, a także od kondycji załogi. Ostateczną decyzję na temat kształtu trasy podejmuje kapitan, także po konsultacjach z załogą.

Na dobrą pogodę mamy w planie trasę:
Gdynia – Bornholm – Świnoujście

W wypadku złej prognozy, obierzemy trasę alternatywną po portach polskiego wybrzeża:
Gdynia – Władysławowo - Darłowo - Kołobrzeg – Świnoujście

Podczas rejsu możemy odwiedzić:

Borholm to wyspa, która oferuje odwiedzającym piękno przyrody i wiele kontrastów. Jest idealna zarówno dla aktywnych, jak i ceniących leniwy wypoczynek. W północno-wschodniej części wyspy spotkamy skaliste i klifowe wybrzeże przechodzące na północy w wysokie granitowe urwiska, porozcinane szczelinami. Są tu też przyjazne dzieciom plaże z płytką wodą w Balce, a niemal bezkresne piaski w Dueodde. Na wyspie znajduje się też kompleks leśny Almindingen i znaczne połacie wrzosowisk.

Na Bornholmie jest kilka uroczych portów.
Podpływając do tych porcików, często musimy uważać na płycizny i wystające spod wody, grzbiety skalnych potworów. Oznakowania nawigacyjne są raczej słabo widoczne. Konieczne jest więc rzetelne zaznajomienie się z mapą podejściową. A to okazja do poprawienia lub uzupełnienia swoich umiejętności nawigacyjnych.
Okolice portów, zwykle obstawione są sieciami rybackimi. Co dodatkowo, zwłaszcza nocą, podnosi adrenalinę załodze i kapitanowi! Cumowanie w zatłoczonym basenie, na muringu lub często do burty stojącego już przy kei jachtu, wymaga od załogi zręczności i rozumienia manewrów portowych.

Każdy bornholmski port oferuje żeglarzom przyzwoity socjal: łazienki i toalety, zmywalnie, świetlice w których można spotkać się w większym niż messa pozwala, gronie. Zawsze jest prąd i słodka woda. I w wielu portach, WiFi.

Możemy się więc zatrzymać w Ronne, Nexo, Svaneke czy w Allinge, delektując się sielankową atmosferą miasteczek.

Rønne, to małe miasteczko w którym czas zdaje się płynąć wolniej, a kolorowe domki urzekają na tyle, że sielska atmosfera od razu udziela się odwiedzającym. Życie miasteczka skupia się wokół rynku Store Torv. W miasteczku zlokalizowane jest Muzeum Bornholmu, które posiada w swoich zbiorach bardzo interesujące eksponaty dotyczące wyspy. W pobliżu portu stoi stary budynek z charakterystycznymi kominami, który kiedyś służył jako kuźnia. Dziś, od czasu do czasu organizowane są tutaj pokazy rzemiosła – może trafimy na jeden z nich.

Allinge to dawna osada rybacka i letnisko turystyczne ze 100-letnią tradycją (administracyjnie połączona z sąsiednim miasteczkiem w Allinge-Sandvig). Wybrzeże w tej części wyspy jest skaliste, z wieloma uroczymi zatoczkami. Port należy do najbardziej uroczych na wyspie a w jego sąsiedztwie jest wiele zabytkowych budynków o drewnianej konstrukcji (mur pruski).
Z Allinge warto wybrać się na wycieczkę do największej atrakcji Bornholmu – ruin zamku obronnego Hammershus (ok. 3 km na zachód od Allinge). Po drodze warto przejść przez niewielki Park Danchells Løkke - założony w końcu XIX wieku - położony przy promenadzie nadmorskiej między Allinge i Sandvig.
Być może ktoś skusi się na tutejszy specjał i skosztuje wędzonego śledzia. Smakuje doskonale z kuflem zimnego piwa.

Nexo drugie, co do wielkości miasto wyspy. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W Nexo Museum można zobaczyć m.in. urządzenie ratunkowe, które wystrzeliwano z brzegu, na linie, w kierunku tonącej jednostki, gdy podpłynięcie łodzią było niemożliwe. 
Miłośnikom fauny i flory polecamy  Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland w tym malowniczym miejscu obejrzymy egzotyczną roślinność i bogaty zbiór pięknych, bajkowych motyli.
Warto też zatrzymać się na chwilę w Nexo Gamle Rogeri- tradycyjnej wędzarni.

Svaneke. To port będący najbardziej wysuniętym na wschód miastem na terytorium Danii. W miasteczku zobaczyć można zabytkowe domki, dworek Holstgarden, tramwaj konny czy pięciokominową wędzarnię „Rogeri” z 1919 roku. Możemy też wstąpić do miejscowego browaru na kufelek ważonego tak samo od setek lat złocistego piwa, czy spróbować smaku lodów i karmelków, produkowanych metodą jeszcze „z przed wojny”.

___________________________________________
alternatywnie:

Władysławowo – port u podnóża Mierzei Helskiej, na wschód od Jastrzębiej Góry. Nad portem góruje Dom Rybaka. Baszta budynku pełni rolę wieży widokowej, skąd widać panoramę miasta, morze, Przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską.
Oczywiście największą atrakcją Władysławowa są piaszczyste plaże, na które wejścia prowadzą przez las i wydmy. Latem to małe miasteczko staje się kurortem po brzegi wypełniony turystami odpoczywającymi nad morzem. Wczesną wiosną, kiedy tam będziemy jednak tłoku nie będzie.

Darłowo to miejscowość turystyczna nad Morzem Bałtyckim w dolinie dwóch rzek: Wieprzy oraz Grabowej.
W Darłowie panuje mikroklimat o dużej wilgotności oraz z dużą zawartością jodu.
W mieście znajduje się również port, który pomieści 70 jachtów i łodzi rybackich. Port w Darłowie połączony jest z siecią Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Znajdziemu tu wiele zabytków jak choćby:
- Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie - wybudowany w drugiej połowie XV wieku - obecnie na zamku znajduje się muzeum;
- Kościół Mariacki w Darłowie – wybudowany w 1321 roku. W kościele znajdują się sarkofagi książąt pomorskich: króla Eryka I, księżniczki duńskiej Elżbiety oraz księżnej Jadwigi;

Kołobrzeg to miasto które już w państwie Mieszka I pełniło ważną rolę na Pomorzu do kontaktów ze Skandynawią. Później, przez kilkaset lat znajdowało się poza granicami Polski pod różnymi rządami: Duńczyków, książąt pomorskich, Branderburgii, Prus i Niemiec. W 1945 roku powróciło do Polski.
W XIX wieku zaczęło się kształtowanie obecnych uzdrowiskowych funkcji miasta (przełomem okazała się likwidacja twierdzy w roku 1872). I tak jest po dziś dzień, bowiem Kołobrzeg jest największym i najpiękniejszym polskim uzdrowiskiem o niezrównanym uroku i bogatej historii.
Główna funkcja miasta turystyczno-uzdrowiskowa uwarunkowana jest doskonałym położeniem u ujścia rzeki Parsęty w sąsiedztwie lasów, złóż borowiny, ekosystemu bagienno-wodnego, który zapewnia schronienie wielu rzadkim gatunkom zwierząt i roślin. To tu Uzdrowiskowy Zakład Górniczy wydobywa torf leczniczy (borowinę), w oparciu o (sic!) koncesję górniczą. Na charakter miasta wpływ ma również istniejący u ujścia Parsęty port. Dziś w porcie realizowanych jest kilka funkcji, w tym: rybacka, handlowa, jachtowa i pasażerska.
Warto po rejsie pozostać tu dzień czy dwa korzystając z walorów uzdrowiska. Liczne parki, place z fontannami, ukwiecone skwery powodują, że Kołobrzeg tętni zielenią. Jednym z najpiękniejszych obiektów zielonych jest Park im. Stefana Żeromskiego, wzdłuż którego biegnie Aleja Nadmorska, z której można podziwiać zarówno stare drzewa parku jak i doskonałą, szeroką, piaszczystą plażę. Aleja Nadmorska połączona jest ze ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż wybrzeża. Oprócz walorów klimatycznych i krajobrazowych Kołobrzeg dysponuje doskonałą bazą zabiegową, hotelową i gastronomiczną
Do odwiedzenia Kołobrzegu zachęcają też liczne zabytki jak Katedra, Ratusz, Latarnia Morska, Baszta Lontowa, forty i umocnienia twierdzy kołobrzeskiej.

Świnoujście
Świnoujście to wspaniałe miejsce do wypoczynku i relaksu, a dzięki klimatowi również pozytywnie wpływające na stan naszego zdrowia. Świnoujście z roku na rok staje się coraz bardziej znane jako jedno z atrakcyjniejszych miejsc do aktywnego wypoczynku w Polsce.
Do dyspozycji przyjezdnych są zabawy i ruch nad wodą, liczne ścieżki rowerowe i zwiedzanie wielu okolicznych atrakcji, np:
- Latarnia Morska z 1858 roku - najwyższa nad Bałtykiem (68 m);
- Park Zdrojowy z XIX w. według projektu architekta ogrodów królewskich m.in. w Berlinie i Poczdamie – Petera Josefa Lene – wyspa Uznam;
- Wieża widokowa po byłym kościele protestanckim Marcin Lutra;
- ostoja ptaków Karsiborska Kępa (wyspa Karsibór) enklawa dzikiego ptactwa, posiadająca rangę europejską, obserwuje się tu około 140 gatunków ptaków).

Transport do góry

Transport do miejsca rozpoczęcia rejsu / z miejsca zakończenia rejsu - uczestnik organizuje we własnym zakresie.

Jacht do góry

Bavaria 38 Cruiser (BZ-W)

Rejs odbędzie się na naszym komfortowym, dobrze wyposażonym jachcie Bavaria 38 Cruiser z roku 2008.

Na jacht zabieramy 7 uczestników: 6 miejsc dostępnych jest w kabinach dwuosobowych i jedno miejsce dostępne jest w mesie.

Dane techniczne:
Długość całkowita: 11,76m
Długość kadłuba: 11,45m
Szerokość: 3,90m
Zanurzenie: 1,50m – krótki kil
Powierzchnia żagli: 69m2
Moc silnika: Volvo 40KM
Pojemność zbiorników na paliwo: 150l
Pojemność zbiorników na wodę: 360l
Układ wnętrza: 3 kabiny dwuosobowe, łazienka z toaletą i prysznicem, 2 pojedyncze koje w mesie

Wyposażenie żeglarskie, nawigacyjne, ratunkowe:
grot i fok (grot z listwami i lazy jackiem, fok rolowany), 6 kabestanów, chartplotter w kokpicie, chartplotter przy stoliku nawigacyjnym, radar, radio VHF z DSC, navtex, AIS, autopilot, tratwa ratunkowa, kamizelki pneumatyczne, EPIRB i wiele innych.

Wyposażenie komfortowo-hotelowe:
ogrzewanie, lodówka w kambuzie, kuchenka z piekarnikiem, nagłośnienie i telewizor w mesie, pościel i wiele innych.

Cena i warunki płatności do góry

Cena rejsu zawiera

- wybraną koję,
- opiekę skippera,
- ubezpieczenie KL i NW,
- UKRiT (ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej),
- podstawowe szkolenie żeglarskie,
- końcowe sprzątanie,
- pościel i ręcznik.

Cena rejsu nie zawiera

1. Składki do kasy jachtowej* na wyżywienie, opłaty portowe, paliwo dla jachtu: zwykle ok. 450 PLN/osobę/tydzień - składka zbierana na burcie przy rozpoczęciu rejsu**;
2. Kosztów dojazdu na miejsce i powrotu z rejsu;
3. Kosztów dodatkowych atrakcji;
4. Podatków i opłat lokalnych;
5. Wydatków własnych;

Nie pobieramy od załogi żadnych kaucji, składek na ubezpieczenie kaucji, czy też opłat administracyjnych.

__________
* - Skipper nie partycypuje w kasie jachtowej i pozostaje na utrzymaniu (wyżywieniu) załogi w czasie rejsu.

** - Składaka rozliczana po rejsie przez załogę - wszystko, co nie zostanie wydane, podlega zwrotowi.

Harmonogram płatności:
  • 50% – w dniu rezerwacji online
  • 50% – 4 tygodnie do rozpoczęcia

Cena: 1 600 zł

Zakończony

Rezerwuj

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! do góry

Udowodnij, że nie jesteś robotem i wpisz wynik działania

Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania. Wypełnij formularz po lewej stronie.

Skontaktujemy się z Tobą, zazwyczaj, w ciągu kilku godzin.

Możesz też wysłać nam maila lub zadzwonić:
e-mail: info@rejsyiszkolenia.pl
telefon: 724 724 744

Do usłyszenia!